Endometrioza a niepłodność – jakie są szanse na zajście w ciążę?

Czy jesteś meteoropatą?
Endometrioza może prowadzić do niepłodności. Niepłodność dotyka 30-40% kobiet z endometriozą i jest rezultatem pogłębiającej się choroby.
/ 08.11.2018 09:33
Czy jesteś meteoropatą?

Endometrioza może prowadzić do niepłodności. Niepłodność dotyka 30-40% kobiet z endometriozą i jest rezultatem pogłębiającej się choroby. Choroba nie jest więc równoznaczna z brakiem możliwości posiadania potomstwa.

Indywidualna terapia

U młodych kobiet, u których stwierdzono endometriozę, ocenia się stopień jej zaawansowania. Uzależniony jest on od wielkości i ilości zmian występujących w jamie brzusznej. Diagnozę taką można otrzymać po wykonaniu zabiegu zwanego laparoskopią diagnostyczną.

Polega on na obejrzeniu jamy brzusznej od wewnątrz specjalną kamerą. Oprócz stopnia zaawansowania choroby, w przypadku każdej kobiety istnieją również inne ważne czynniki, które mają wpływ na szanse zapłodnienia czy szanse wyleczenia niepłodności w danym związku partnerskim. Każda pacjentka powinna mieć indywidualnie ustalony schemat leczenia.

Kwestia wyboru właściwej terapii, która ma na celu zwiększenie szans na zapłodnienie, wzbudza wiele kontrowersji. Nie ma dobitnie przedstawionych dowodów na to, aby któryś ze znanych rodzajów terapii znacznie przewyższał swoją skutecznością.

Przyczyny niepłodności

Występowanie bezpłodności spowodowane może być zmniejszeniem ruchomości strzępków jajowodu poprzez zrosty wywołane przez ogniska endometriozy lub zrosty macicy z jelitami lub ścianami jamy brzusznej.

Niepłodność może być uwarunkowana genetycznie, wywołana przez reakcje autoimmunologiczne, nieprawidłowości w gospodarce hormonalnej lub zmiany w środowisku otrzewnej wywołane przez ogniska endometriozy. Nie udało się wykazać, aby którykolwiek z wyżej przedstawionych procesów stanowił jednoznaczny problem prowadzący do zaburzeń płodności u kobiet z endometriozą.

Wszystko wskazuje na to, że niepłodność jest zbiorem kilku czynników patofizjologicznych, których wspólne występowanie oraz wzajemna korelacja prowadzi do zjawiska, jakim jest bezpłodność.

U pacjentek, u których stwierdza się niepłodność, podejmowane są próby usuwania zrostów w czasie laparoskopii lub/i podawania leków, a w ostateczności zapłodnienia in vitro. Szacuje się, że u pacjentek ze zmianami o niewielkim nasileniu po odpowiednim leczeniu udaje się uzyskać upragnione potomstwo nawet w 75% przypadków. U pacjentek z chorobą bardziej zaawansowaną odsetek ten zmniejsza się odpowiednio.

Zobacz też:
Jak rozpoznać endometriozę?
Wszystko o leczeniu endometriozy

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!